A párkapcsolatok jelentős részében előbb-utóbb megtörténik a társ megcsalása.
Kérdés, hogy ha a pár a kapcsolat folytatása mellett dönt akkor, hogyan lehet vissza építeni a bizalmat? Illetve egyáltalán lehetséges-e mindez megcsalás után?
Milyen érzések kavaroghatnak benned ilyenkor?
- Sértettséget érzel. Mérges vagy rá, amiért mással bizalmasabb kapcsolatban van, mint veled.
- Elzárkózol a társadtól. Úgy érzed, nem tudsz a közelében lenni, mert túl fájdalmas.
- Elmúlt a bizalom. Csalódtál a párodban. Pillanatnyilag elképzelhetetlen, hogy ez valaha megváltozzon.
- Kíváncsi vagy pontosan mi történt, hogyan és miért.
- Nem érted, hogy ez hogy történhetett meg, holott úgy tűnt minden rendben van. Persze voltak konfliktusok de mindenütt vannak. Nem gondoltad, hogy ebből egy ilyen szituáció alakulhat ki.
- Nem szeretnéd elveszíteni és azt szeretnéd, hogy ugyanolyan boldogok legyetek, mint régen.
- Szeretnéd, hogy ő is érezze ezt a fájdalmat.
- Képzeletben bosszút forralsz.
- Szeretnéd tudni, hogy helyrehozható-e vagy véglegesen így marad?
Ezek az egymásnak gyakran ellentmondó érzések és gondolatok szinte egyszerre lehetnek jelen egy ilyen krízisben.
Hogyan lehet elindulni a megoldás felé?
1.Megcsalás után az első és egyik legfontosabb lépés az, amikor eldöntitek mindketten, hogy szeretnétek újra építeni a kapcsolatotokat. Nehéz megmondani, hogy ez az elhatározás mikor születhet meg. Szükséges egy kis idő ahhoz, hogy a sokk után lehiggadva tudjatok gondolkodni a jövőről. Az, hogy kinek mennyi idő szükséges ehhez azt sok tényező befolyásolja. Többek közt:
- Kinek milyen a személyisége?
- Volt-e valamilyen tapasztalata hasonló élethelyzetről?
- Mekkora értéket képvisel a szemében a társ, a család, a közös élet?
- Mi történt? Egészen más szituáció egy egy éjszakás kaland vagy egy hónapokon keresztül tartó szerelmi kapcsolat.
2. A második lépés, hogy keressetek egy olyan segítőt, akit elfogadtok és akiben megbíztok mindketten. Lehet például pszichológus, lelkész, mediátor, párkapcsolati szakember.
Feltétlenül szükséges egy idegen előtt “kiteregetni a családi szennyest”?
Nagyon fontos, hogy erre a szituációra ne így gondolj! Minden szakembernek titoktartási kötelezettsége van. Egy külső személy segít, hogy a beszélgetéseitek fókusza a jelenből kiindulva a jövőn maradjon. Nagyon könnyű ilyenkor belemerülni a régi történések és sérelmek felemlegetésébe. Ez semmiképpen nem szolgálja a megoldást. Természetesen nem lehet a múlt eseményei mellett elmenni, mert segítheti a folyamat megértését, de fontos a mérték.
3. Harmadik lépésben folyamatosan alkalmazni kell azokat, amelyeket a választott segítőtöktől tanultatok. Önismeret, egymás jobb megismerése, konfliktus kezelési technikák, kommunikációs ismeretek, felelősség vállalása, saját igényeitek felismerése és kifejezése egymás felé, segítség kérése és elfogadása egymástól stb.
Vágyott célként sokszor megfogalmazódik, hogy minden legyen olyan, mint régen, a megcsalás előtt.
Semmi nem lesz olyan, mint régen de jó hír, hogy lehet sokkal jobb, mint régen! Hiszen valami nem működött a kapcsolatban, ami ehhez az eltávolodáshoz, a megcsaláshoz vezetett.
Vagyis a bizalmat sok munkával, energiával és figyelemmel újra lehet építeni. Ez a folyamat egyáltalán nem könnyű, de alapvetően egy kiegyensúlyozott párkapcsolatot működtetni is hasonlóan sok energia befektetést igényel. Tehát egyáltalán nem lehetetlen!